سیزدهمین همایش مدیریت دارایی‌ های فیزیکی


11 و 12 دی‌ماه 1397

دانلود کاتالوگ همایش سیزدهم


سیزدهمین همایش مدیریت دارایی های فیزیکی با حضور نزدیک به ۵۰۰ نفر از مدیران ارشد صنایع بزرگ، خبرگان نگهداری‌ و تعمیرات و استادان برجستۀ این حوزه از سراسر کشور در روزهای ۱۱ و ۱۲ دی ماه در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد.

همایش سیزدهم با توجه به اهمیت صنعت انرژی و صنایع وابسته، با همت و مشارکت مستقیم فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران و حمایت معنوی کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در ۴ سالن همزمان برگزار شد. سیزدهمین کنفرانس نگهداری و تعمیرات شاهد برگزاری ۳ میزگرد تخصصی در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت برق، و آموزش، و بیش از ۵۰ ارائۀ تخصصی با موضوعات متنوع و کاربردی با حضور خبرگان، صاحب‌نظران و مشاوران بنام بود. همایش نگهداری و تعمیرات هر سال با مدیریت علمی شرکت پمکو و با همکاری گروه پژوهشی و صنعتی آریانا و پشتیبانی شرکت پیشگامان فن‌اندیش تهران برگزار می‌شود.

سالانه به طور میانگین در صنعت کشور، بیش از ۶ درصد از ارزش جایگزینی دارایی‌ها و تجهیزات صرف نگهداشت و تعمیرات آن‌ها می‌شود. این رقم دست‌کم سه برابر میانگین جهانی است. با نگاهی به ارزش کل دارایی‌ها در کشور، که فقط در صنعت انرژی بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود، آشکار می‌شود که صرفه‌جویی حاصل از اجرای روش‌های درست نگهداشت، بازگشت سرمایۀ هنگفتی برای اقتصاد کشور به ارمغان می‌آورد. در ضمن، اهمیت قابلیت‌اطمینان و ایمنی در صنعت کشور ضرورت استفاده از این رویکردها را دوچندان می‌کند؛ زیرا با افزایش ظرفیت، توان صادراتی در حوزۀ انرژی افزایش می‌یابد و برای کشور ارزآوری ایجاد می‌شود.


دبیر علمی سیزدهمین همایش مدیریت دارایی های فیزیکی

به گفتۀ علی زواشکیانی، دبیر علمی سیزدهمین همایش مدیریت دارایی های فیزیکی بهینه‏‌سازی و افزایش بهره‌‏وری و کاهش هدررفت و ضایعات در شرکت‌های صنعتی از جمله چالش‏‌های کلیدی صنایع در شرایط کنونی اقتصاد ایران به‌‏شمار می‌‏رود. به همین دلیل است که استقبال از این همایش با گذشت دوازده سال از برگزاری اولین دورۀ آن همواره روبه افزایش بوده است و هر سال توانسته‌ایم بخش‌های جدیدی از صنعت گستردۀ این مرزوبوم را با مفهوم مدیریت دارایی‌های فیزیکی آشنا کنیم و مزایای این رویکرد نوین را به آن‌ها معرفی کنیم. از جمله اینکه امسال هم شاهد استقبالی پیش‌بینی‌ناپذیر بودیم و بیش از ۵۰۰ نفر از مدیران صنایع کشور از صنایع مختلفی همچون نفت، گاز، پتروشیمی، برق، معدنی، نیروگاهی، آب‌وفاضلاب و خودروسازی در آن شرکت کردند.


https://ipamc.org/wp-content/uploads/2022/04/5.jpg

دبیر اجرایی سیزدهمین کنفرانس نگهداری و تعمیرات

دبیر اجرایی سیزدهمین همایش مدیریت دارایی های فیزیکی امیر ملک‌نیازی نیز می‌گوید که همایش مدیریت دارایی‌های فیزیکی به ویترین اصلی مدیریت دارایی‌های فیزیکی در کشور بدل شده است و استادان تراز اول داخلی و خارجی این حوزه، کارگاه‏‌های آموزشی متعددی را در زمینۀ مسائل روز این رشته برای شرکت‏‌کنندگان برگزار کردند. همچنین در همایش سیزدهم، با همکاری صنایع برق و نفت و گاز و پتروشیمی، شاهد تداوم برگزاری میزگردهای تخصصی در این دو زمینه بودیم. این میزگردهای تخصصی با حضور چشمگیر مدیران و کارشناسان این صنایع و با استقبالی مطلوب روبه‌‏رو شد. در این همایش، ۷۰ سخنران برجسته ملی و بین‌المللی حوزه مدیریت دارایی‌های فیزیکی در قالب بیش از ۵۰ سخنرانی و سه میزگرد تجارب خود را به اشتراک گذاشتند و در مجموع، شرکت‌‌کنندگان طی دو روز از ۴۴ ساعت آموزش متمرکز و باکیفیت بهره‌مند شدند. در کنار همۀ این موارد، این همایش به فعالان این عرصه امکان می‌دهد تا دیدارها را تازه کنند، از نزدیک با هم آشنا شوند و افراد حاضر در شبکه‌های مجازی بتوانند شبکه‌هایی واقعی شکل دهند و برای یک سال آینده از میوه‌های این حضور استفاده کنند. در انتهای این رویداد دو روزه نیز با اهدای هدایایی از سخنرانان این همایش تقدیر شد.


https://ipamc.org/wp-content/uploads/2022/04/6-1.jpg

برگزاری 3 میزگرد تخصصی در همایش مدیریت دارایی های فیزیکی

سیزدهمین همایش مدیریت دارایی های فیزیکی شاهد برگزاری 3 میزگرد تخصصی بود: «میزگرد صنعت نفت، گاز و پتروشیمی»، «میزگرد صنعت برق»، «میزگرد آموزش در مدیریت دارایی‌های فیزیکی». این 3 میزگرد در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد و با استقبال و مشارکت مطلوب شرکت‌کنندگان در همایش مواجه شد.


میزگرد صنعت نفت و گاز و پتروشیمی در همایش نگهداری و تعمیرات

در میزگرد صنعت نفت آقایان علمدار بابایی، دکتر علی‌محمد پوررضا، سعید توکلی و علیرضا اصل‌عربی به ارائۀ چالش‌ها و چشم‌انداز مدیریت دارایی‌های فیزیکی در صنعت نفت و گاز پرداختند و تجربۀ پارس جنوبی به‌عنوان پروژۀ پایلوت ملی مدیریت دارایی‌هایی فیزیکی در صنعت گاز ارائه شد. پالایشگاه بیدبلند نیز به‌عنوان قدیمی‌ترین پالایشگاه گازی خاورمیانه، تجربۀ استقرار مدیریت دارایی‌های فیزیکی را برای شرکت‌کنندگان تشریح کرد. شرکت ملی انتقال گاز هم تجربۀ پیاده‌سازی پروژه‌های متنوع مدیریت دارایی‌هایی فیزیکی در سطح مناطق مختلف این سازمان را با شرکت‌کنندگان در میان گذاشت. از دیگر ارائه‌های مرتبط با صنعت نفت، تدوین برنامۀ جامع اجرایی مدیریت دارایی‌های فیزیکی در صنعت نفت کشور بود. به علاوه، تجربیات شرکت‌های نفت و گاز پارس، نفت و گاز مارون و نفت فلات قاره در عرصۀ مدیریت دارایی‌های فیزیکی نیز مورد اشاره قرار گرفتند.


https://ipamc.org/wp-content/uploads/2022/04/1-1.jpg

میزگرد برق در سیزدهمین کنفرانس نگهداری و تعمیرات

در میزگرد صنعت برق نیز آقایان محمدابراهیم سربندی‌فراهانی، علی سعیدی، پیام باقری، دکتر محمدعلی فرحناکیان، علی محرمی و مهدی فرهادخانی دربارۀ اهمیت نگهداری و تعمیرات در بخش‌های تولید و توزیع برق دیدگاه‌های خود را مطرح کردند. شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد هم پیشرفت‌های خود در زمینۀ پیاده‌سازی مدیریت دارایی‌های فیزیکی در سال گذشته را برای شرکت‌کنندگان تشریح کرد.


https://ipamc.org/wp-content/uploads/2022/04/2-1.jpg

میزگرد آموزش در سیزدهمین همایش مدیریت دارایی‌ های فیزیکی

در میزگرد آموزش نیز که در ابتدای روز دوم برگزار شد، آقایان دکتر سیامک برادران، دکتر علی زواشکیانی، دکتر مسعود طالبیان و خلیل قنادی ایده‌هایی دربارۀ آیندۀ آموزش در مدیریت دارایی‌های فیزیکی را با شرکت‌کنندگان در میان گذاشتند و از برنامه‌ریزی برای برگزاری MBA مدیریت دارایی‌های فیزیکی در سطح دانشگاه‌های مطرح کشور همچون دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه صنعت نفت خبر دادند.

در کنار این سه میزگرد، ۵۰ کارگاه آموزشی و ارائۀ تجربه نیز برگزار شد و مشاوران و خبرگان برجستۀ این حوزه فرصت یافتند تا تجارب و یافته‌های خود در سال گذشته را در بزرگ‌ترین گردهمایی مدیران فنی ایران به شرکت‌کنندگان ارائه کنند. بیش از ۵۰۰ نفر از مدیران و دست‌اندکاران نگهداری و تعمیرات از صنایع مختلف بزرگ و کوچک، کارشناسان و مشاوران نگهداری‌وتعمیرات و استادان برجستۀ این حوزه در سیزدهمین دورۀ این رویداد شرکت کردند.


https://ipamc.org/wp-content/uploads/2022/04/3-1.jpg

عناوین برخی از کارگاه‌های همایش مدیریت دارایی های فیزیکی

  • کارگاه تحلیل علل ریشه‌ای (RCA)
  • کارگاه RCM و قابلیت اطمینان
  • کارگاه نقشه راه و مدیریت دارایی‌های فیزیکی
  • کارگاه JOB PLAN و نحوه نگارش آن
  • کارگاه مدیریت تعمیرات اساسی
  • کارگاه تشخیص و پیش‌بینی هوشمند عیوب
  • کارگاه CMMS
  • کارگاه شاخص‌های کلیدی عملکردی
  • کارگاه مدیریت اطلاعات دارایی‌ها
  • کارگاه نگهداشت ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین