دهمین همایش مدیران فنی و نگهداری و تعمیرات


20 و 21 مهر 1394


دهمین همایش مدیران فنی و نگهداری و تعمیرات با حضور «بیش از 600 نفر از مدیران صنایع ایران، کارشناسان و مشاوران نگهداری و تعمیرات و استادان برجسته این حوزه» از سراسر جهان، 20 و 21 مهرماه در هتل المپیک تهران برگزار شد.

در این همایش که برگزارکننده آن گروه پژوهشی صنعتی آریانا است، امسال برای نخستین بار، میزبان استادان و پژوهشگران بنیاد بین‌‏المللی پژوهش در نگهداری‏‌وتعمیرات (International Foundation for Research In Maintenance) یا همان ایفریم نیز بود. به گفته برگزارکنندگان این همایش، «امسال استقبال گسترده‌‏تر از سال‏‌های گذشته بوده و بیش از 600 نفر از مدیران صنایع کشور، از صنایع مختلف کشور از قبیل نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت برق و نیروگاهی، صنایع معدنی و خودروسازی و … در آن شرکت کردند».

به گفته علی زواشکیانی، دبیر این همایش نگهداری و تعمیرات «بهینه‏‌سازی و افزایش بهره‏‌وری در صنایع کشور از جمله چالش‌‏های کلیدی صنایع ایران در شرایط پساتحریم و فضای رقابتی اقتصاد ایران به‌‏شمار می‏‌رود. از آن روست که استقبال از دهمین همایش مدیریت دارایی‌های فیزیکی با گذشت ده سال از آن همواره روبه افزایش بوده است. حامی علمی این همایش نیز شرکت کانادایی پمکو (PAMCo) است که در طول سالیان گذشته بار آموزش و مشاوره در زمینه مدیریت دارایی‌های فیزیکی را در ایران به دوش کشیده است».


نشست ایفریم و دهمین همایش مدیریت دارایی های فیزیکی

به گفته دکتر ریجارد دوایت (Richard Dwight)، رییس ایفریم «با توجه به هماهنگی‏‌های صورت گرفته در همایش امسال، ایفریم تصمیم گرفت که نشست خود را یک روز پیش از دهمین همایش مدیران فنی و نگهداری و تعمیرات و در دانشگاه صنعتی شریف تهران برگزار کند. با برگزاری نشست ایفریم، در روز یکشنبه 12 اکتبر 2015 (19مهرماه 1394)، افزون بر حضور همه اعضای ایفریم در همایش، گزارشی از این نشست نیز از سوی من در همایش ارایه شد».

گفتنی است این نشست هر چهار سال یک بار به میزبانی یک دانشگاه در جهان برگزار می‏‌شود، امسال در حاشیه دهمین همایش مدیران فنی و نگهداری و تعمیرات (مدیریت دارایی‌‏های فیزیکی) و به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف و در سالن آمفی‌‏تئاتر دانشکده مهندسی کامپیوتر این دانشگاه replica designer rolex daytona mens 116518cdr 40mm gold tone watch برگزار شد. به گفته ریچارد دوایت «این نشست با تلاش دکتر علی زواشکیانی، مدیر برنامه‏‌های آموزشی مرکز C-MORE در دانشگاه تورنتو کانادا، یکی از اعضای ایفریم و دبیر دهمین همایش مدیران فنی و نگهداری و تعمیرات و همکاری ارزشمند ریاست دانشگاه صنعتی شریف و مرکز پایش وضعیت دانشکده مکانیک این دانشگاه در ایران برگزار شد».

دکتر علی زواشکیانی، دکتر ریچارد دوایت، رییس ایفریم، دکتر محمود فتوحی، ریاست دانشگاه صنعتی شریف و دکتر مهدی بهزاد استاد دانشکده مکانیک و رییس مرکز پایش وضعیت این دانشگاه، برخی از استادان دانشگاه‏‌های ایران، مشاوران شرکت کانادایی پمکو و برخی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی، کارشناسی ارشد و دکتری فعال در زمینه نگهداری و تعمیرات، در این نشست حضور داشتند.


کارگاه‌های آموزشی، پنل‌های تخصصی صنایع در همایش نگهداری و تعمیرات

به گفته دبیر اجرایی دهمین همایش مدیریت دارایی‌های فیزیکی «در این همایش استادان بین‌‏المللی مدیریت دارایی‌‏های فیزیکی و نگهداری و تعمیرات کارگاه‏‌های آموزشی در زمینه مسائل روز این رشته برای شرکت‏کنندگان برگزار کردند. این کارگاه‌‏ها را اعضای ایفریم و دیگر مشاوران برجسته و استادان نگهداری‌و‌تعمیرات در ایران و جهان برگزار کردند».به گفته وی «همچنین امسال دردهمین همایش مدیران فنی و نگهداری و تعمیرات، با همکاری صنایع برق و نفت‌‏، گاز و پتروشیمی، پنل‌‏های تخصصی در این دو زمینه نیز تشکیل شد. این پنل‌‏های تخصصی با حضور چشمگیر مدیران و کارشناسان این صنایع، با استقبال بسیاری روبه‌‏روشد، به‌‏طوری که در پنل برق 150 نفر و پنل نفت بیش از 200 نفر از مدیران صنایع نفت، گاز و پتروشیمی حضور یافتند».به گزارش مدیریت دارایی‌‏های فیزیکی در پنل برق، دکتر محمود فتوحی استاد دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف و رییس این دانشگاه falso rolex oyster perpetual date به همراه مهندس علی سعیدی، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد و مهندس احمد مشایخی، معاون بهره‌­برداری شرکت آرین ماه‏تاب‌‏گستر حضور داشتند. در این پنل مهندس رحیم قرآنی از دانشگاه صنعتی شریف، مهندس ابراهیم فراهانی از پژوهشگاه نیرو، مهندس حسن حشمتی از شرکت توزیع برق مشهد و کونو گلپکه مدیر سابق O&M شرکت زیمنس آلمان و مدیر O&M نیروگاه رودشور به ارایه سخنرانی پرداختند.

«در پنل صنعت نفت نیز که با حضور مهندس علیرضا اصل‏‌عربی، مدیرکل راهبردی نظام نگهداری و تعمیرات صنعت نفت، مهندس بابازاده از شرکت ملی گاز، مهندس سامانی و مهندس بابایی از شرکت ملی پخش فرآورده‌‏های نفتی و مجتمع پارس جنوبی همراه بود نیز تجاربی از پیاده‏‌سازی، تدوین اسناد بالادستی و نظامنامه مدیریت دارایی‏‌های فیزیکی در صنعت نفت ارایه شد».

به گفته دبیر اجرایی همایش «همچون هرسال از مجموع تجربه‌‏های صنعتی که در قالب مقالات به دبیرخانه همایش فرستاده شده بودند،20 تجربه‏ صنعتی برگزیده پس از تایید علمی و پذیرش از سوی کمیته علمی همایش، در همایش ارایه شدند. محورهای تجارب که برپایه استاندارد «انجمن مدیریت دارایی‌‏ها (Institute of Asset Management)» تدوین شده است، در زمینه‌‏های استراتژی‏‌های مدیریت دارایی‏‌ها، ارزیابی سیستم‏‌های مدیریت دارایی‌‏ها، نقش منابع انسانی، مدیریت انبار و قطعه یدکی، روش‏‌های تحلیل و آنالیز بهبود قابلیت‏‌اطمینان، سیستم‏‌های پشتیبانی، پایش و شاخص‏‌های کلیدی عملکرد و مواردی از این دست بوده است».


برگزاری نمایشگاه تخصصی همایش نگهداری و تعمیرات

در دهمین همایش مدیریت دارایی‌های فیزیکی، همزمان نمایشگاهی تخصصی نیز از شرکت‏‌های فعال در صنعت نگهداشت در حاشیه سالن‏‌های برگزاری همایش برگزار شد. به گفته مسئولان برگزاری نمایشگاه «امسال این نمایشگاه نیز با استقبال خوبی از سوی صنایع و شرکت‌‏های داخلی و خارجی روبه‌‏روشد، چه آنکه بیش از 3 ماه از شروع همایش، ظرفیت غرفه‌‏ها به‌‏طور کامل تکمیل شده بود». در این نمایشگاه شرکت‌‏های داخلی و خارجی چون پمکو، هنکل و NEWJCM حضور داشتند.
جایزه ملی مدیریت دارایی‌های فیزیکی

به گفته امیر ملک‌‏نیازی، دبیر علمی جایزه مدیریت دارایی‌‏های فیزیکی «در همایش امسال، برای نخستین بار نیز جایزه ملی مدیریت دارایی‌‏های فیزیکی در بخش‏‌های نیرو، صنعت، نفت‌‏، گاز و پتروشیمی به شرکت‌‏های فعال در این حوزه اهدا شد. همچنین حامیان و مدیران برتر مدیریت دارایی‏‌های فیزیکی نیز در این حوزه‌­ها معرفی شدند و به شرکت‌‏های فعال و پیشرو نیز تقدیرنامه‌‏هایی اهدا شد».

«در بخش نیرو شرکت مدیریت تولید برق قم، در بخش صنعت شرکت همراه‌‏اول و در بخش نفت‌‏وگاز و پتروشیمی شرکت پلیمر آریاساسول تندیس‌‏های شرکت‏‌های برتر را دریافت کردند».

به گفته وی «جایزه ملی مدیریت دارایی‌‏های فیزیکی برپایه مدل تعالی هرم آپتایم که در کتابی به همین نام از سوی جان دیکسون کمپل و جیمز پیکنل معرفی شده است، ارزیابی و اهدا می‏‌شود و جیمز پیکنل نویسنده ویرایش سوم کتاب آپتایم نیز ناظر عالی اعطای این جایزه در ایران بوده است». به گزارش مدیریت دارایی‌‏های فیزیکی وی در آیین پایانی دهمین همایش مدیران فنی و نگهداری و تعمیرات به صورت ویدئو-کنفرانس برای شرکت‏کنندگان سخنرانی کرد و سپس به پرسش‌‏های ایشان پاسخ گفت.